مقدمه: چاپ سیلک یا سیلک اسکرین برگرفته از واژه سیلک یا ابریشم که اشاره به پارچه توری مشبک ابریشمی که اصطلاحا مش نامیده می شود دارد.

تاریخچه:این روش چاپ یکی از قدیمی ترین متد های چاپ روی اجسام مانند پارچه ،کاغذ و سرامیک می باشد.

از مزایای این شیوه چاپ سهولت اجرا ،قیمت مناسب تجهیزات چاپ و در نتیجه هزینه پایین چاپ و امکان چاپ روی سطوح بزرگ مانند بدنه هواپیما می باشد.

روش کار:با استفاده از توری مشبک ابریشمی یا مش که بر روی یک چهارکلاف اغلب چوبی ثابت گردیده و مسدود کردن قسمت هایی که نباید نقشی داشته باشد و باز گذاشتن قسمت های نقش دارشابلن کار آماده میگردد.امروزه این روش با آغشته کردن مش به ماده حساس به نور و چاپ طرح بصورت پر رنگ وبرنگ سیاه که اغلب با پرینتر لیزری سیاه و سفید روی کاغذ کالک انجام میگیرد و گذاشتن کاغذ چاپ شده روی توری و نوردهی مناسب قسمت های طرح دار یا به سیاه رنگ حل شده و قسمتهای نوردیده خشک و با ثبات میگردد.سپس با فشار افشانه آب یا آب پاش قسمت های سست را پاک مینمایند.در این مرحله شابلن آماده است.

چاپ:با قرار دادن شابلن روی سطح کار و ریختن رنگ دلخواه و مناسب با نوع کار و کشیدن تیغه لاستیکی رنگ را روس سطح شابلن پخش مینمایند.در این مرحله رنگ با گذر از سوراخ های توری شابلن به روی سطح کار منتقل شده و نقش میبندد.

جهت انجام دقیق تر و سریعتر کار می توان از ماشین آلات چاپ اتومات سیلک اسکرین مانند چاپ اتومات سیلک،چاپ پدال آف،چاپ گردزن دستی ،چاپ گردزن اتومات،چاپ رول به رول،چاپ رول به شیت و غیره استفاده کرد.در ضمن در کارگاههای تولیدی برای تسریع در روند خشک شدن رنگ حاصل از چاپ سیلک از دستگاههای خشک کن سیلک مانند خشک کن ریلی سیلک یا خشک کن فلاش متحرک یا رومیزی استفاده می شود.

ماشین سازی صنعت تک طراح و تولید کننده انواع دستگاههای خشک کن و چاپ اتومات سیلک در ابعاد و امکانات متنوع می باشد.جهت دریافت اطلاعات بیشتر و کاتالوگ محصولات و مشاوره با ما تماس بگیرید.

حالا تماس بگیرید